Wyglądasz dobrze, czujesz się świetnie!!!

Solarium sprawia, że wychodzisz z niego nie tylko opalona, ale też przyjaźniej nastawiona do świata, bo pod wpływem światła w organizmie powstają endorfiny – hormony szczęścia. Niestety, na taką przyjemność możesz pozwolić sobie tylko sporadycznie – promienie UVA przez nie emitowane bardzo szkodzą skórze. Jak więc bezpiecznie opalać się w solarium?

Solarium – według jego twórców – zostało skonstruowane tak, by lampy, w przeciwieństwie do słońca, emitowały tylko promienie UVA. Uważano je bowiem za mniej szkodliwe dla skóry – miały dawać szybką opaleniznę bez niebezpieczeństwa poparzenia, za co obwiniano promienie UVB.

Jak korzystać z solarium? Najważniejsze zasady

  • Korzystaj ze sprawdzonych solariów.
  • Upewnij się, czy łóżko opalające lub kabina zostały zdezynfekowane po poprzednim użytkowniku.

  • Przed opalaniem posmaruj twarz i ciało kremem z filtrem UVA. Uzyskany brąz będzie co prawda nieco mniej intensywny, za to bezpieczeństwo dużo większe.
  • Obowiązkowo używaj okularów ochronnych. Samo zamknięcie oczu nie wystarczy.
  • Po powrocie do domu solidnie natłuść skórę.

Ważne
Nie można określić czasu ani częstotliwości opalania się, które byłyby bezpieczne dla skóry. Ale oczywiście znacznie mniejszą krzywdę robisz sobie, jeśli z solarium korzystasz dwa, trzy razy do roku, np. przed wielkim wyjściem, niż wtedy, gdy opalasz się parę razy w tygodniu. Pamiętaj, że 15 minut spędzone w solarium jest dla skóry tak samo niebezpieczne jak cały dzień na słońcu.